קורסים ושיעורים

תוכנית הכנה להסמכה כ"רועה רוחני"

במטרה לתת לרב קהילה כלים טובים וראויים למיצוי מיטבי של תפקידו, בתחום ההלכתי, נפתחה לפני מספר שנים במחלקת הבחינות וההסמכה של הרבנות הראשית לישראל תוכנית הסמכה חדשה - "רועה רוחני", שהיא תעודת כושר מהרבנות הראשית לישראל לשמש כרב קהילה.

מעבר לזה, תוכנית לימוד להסמכה כרועה רוחני, כוללת למעשה סימנים מתוך השו"ע ופוסקים אחרונים הנוגעים להלכות היותר מעשיות לחיי היום יום של יהודי, הן בחלק אורח חיים והן בחלק יורה דעה, מה שעושה אותה כתוכנית מומלצת לכל אדם שרוצה לנהל את חייו על בסיס הלכתי איתן יסודי. תחומי הלימוד ההלכתי של התוכנית כוללים:

 

אורח חיים

 1. הלכות קריאת שמע תפילה וברכות
 2. הלכות שבת
 3. הלכות פסח
 4. הלכות סוכות.
 5. הלכות יו"ט ושאר מועדים
 6. הלכות ארבע תעניות בדגש על תשעה באב

 

יורה דעה

 1. הלכות מליחה
 2. הלכות בשר בחלב
 3. הלכות תערובות
 4. הלכות נדה
 5. הלכות שמחות (אבלות)

 

בית מדרש "ברכת אברהם" פיתח שיטת לימוד הכוללת את כל החומר ההלכתי שהוגדר על ידי הרבנות הראשית לישראל, לקבלת הסמכה זו בתוספת שיעורים המוסיפים נופך ועניין רב בלימוד.

למעשה קיימות שני אפשריות ללימוד וההכנה לקבלת הסמכה זו.

א. הקמת קבוצת למידה בכל מקום בארץ, אשר לומדת את החומר בדרך משולבת של לימוד עצמי שבועי + שיעור פרונטאלי בו ניתן תוספת של נופך הלכתי וסיכום מסודר של החומר שנלמד בלימוד עצמי, על יד רב מוסמך המומחה לתוכנית זו. (משך לימוד כשנה וחצי עד שנתיים).

ב. לימוד עצמי אישי המכוון ומודרך על יד רב מוסמך המומחה לתוכנית זו באמצעי תקשורת שונים. (משך הלימוד נקבע ומתואם עם הלומד באופן אישי)

בכל אחת משתי האפשרויות הלימוד כולל מבחן מסכם חודשי על החומר שנלמד, אשר מחזק ומעלה את איכות הלמידה ונותן ללומד את תמונת המצב שלו בבקיאות בחומר הנלמד.

 

נוהלי בחינת ההסמכה

נציין שמי שמבקש להיבחן ברבנות הראשית לישראל וזו הבחינה הראשונה אליה ניגש ב'רבנות הראשית לישראל' צריך לשם כך:

 1. מסמכים המעידים כי למד בישיבה או בכולל וכי הוא מוכן למבחן זה.
 2. מכתב קורות חיים תמציתי + צילום של תעודת זהות  יחד עם הספח.
 3. תשלום אגרת בחינה עפ"י התעריף אותו קובעת הרבנות הראשית לישראל.

 

 

 לבירור בנוגע למועד פתיחת הקורס הקרוב ולהרשמה אנא 'צור קשר'

עמותת דעת צדקות